Interwałowe trenowanie dla wprawionych
Co musisz wiedzieć o interwałach!
Zaczynając swoją przygodę z treningiem, bez względu na jego specyfikę, warto jest zastanowić się nad konkretnymi obciążeniami. Bardzo ryzykowne jest korzystanie z programów treningowych rozpisanych już dla kogoś w przeszłości ? tych w Internecie znajduje się bez liku.
Chwila wyszukiwania pozwala na skuteczne znalezienie programu treningnowego, który niestety nie zawsze będzie dopasowany do możliwości każdego użytkownika. Narzucenie sobie zbyt dużego tempa w pierwszych dniach treningu często skutecznie zniechęca do dalszego treningu, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do poważnej kontuzji. Zanim będziemy w stanie skutecznie trenować interwałowo i z większymi obciążeniami, warto najpierw poznać możliwości swojego organizmu.
Rozpoczynanie w wolniejszym tempie od krótkiego rozbiegania lub bardzo mało intensywnych sprintów, pozwala na zrozumienie własnego zachowania, możliwości swoich mięśni. Dopiero po takim przetarciu poszukać można bardziej intensywnych form ćwiczeń. Przed każdym, nawet najbardziej podstawowym treningiem, absolutną podstawą jest właściwe rozciągnięcie i przygotowanie do wysiłku.
Interwały to skuteczny sposób na pozbycie się tłuszczu!
Klasyczne bieganie oczywiście pomoże ci pozbyć się nadmiarowych kilogramów, ale dla wielu jest zbyt męczące. Są osoby, które nie mają 40 minut wolnego czasu dziennie, który mogłyby przeznaczyć na truchtanie, a właśnie tyle przynajmniej trzeba biec średnim tempem, aby spalać tłuszcz optymalnie. Na szczęście jest szybsza i nawet skuteczniejsza metoda- podkręć tempo! Metoda interwałów polega na tym, że przez pewien odcinek czasu (np. 60 sekund) biegniesz truchtem, by zaraz potem kolejny odcinek czasu pokonać sprintem.
W ten oto sposób przebiegasz jeden interwał, składający się z dwóch faz sześćdziesięcio sekundowych. Powtarzasz to jeszcze 5-7 razy i trening z głowy. W internecie spotkasz mnóstwo odmian interwałów, możesz wybrać te, które najbardziej ci odpowiadają. Z początku nie jest łatwo, ale się przyzwyczaisz! Interwały spalają tłuszcz lepiej niż aeroby, do tego pozwalają zbudować siłę, szybkość i zwinność, czego o bieganiu długodystansowym w średnim tempie niestety powiedzieć nie można. Jeżeli i ty wolisz szybko zrobić to, co należy zrobić, zamień aeroby na interwały i patrz, jak stajesz się lepszą wersją siebie!